„Andmepõhine juhtimine – kood eduka omavalitsuseni”
Lühiteave Omavalitsuspäevast
Omavalitsuspäevaga väärtustatakse senisest tunduvalt enam Eesti kogukondliku halduse ja omavalitsuste ajalugu ja kogemust, kuna Eesti riik kasvas välja omavalitsustest, millele omakorda pandi alus 156 aastat tagasi. 1.oktoobril 1866. aastal jõustus meie esimene avaliku halduse seadus “Makoggukonna Seadus Baltia-merrekubbermangudele. Ria-, Tallinna- ja Kura-male”.
Kaasaegse Eesti kohaliku omavalitsuse taastamise üheks väga oluliseks sündmuseks oli omakorda 1. oktoober 1990. aastal, kui omistati omavalitsuslik staatus esimestena Muhu vallale ning Kuressaare linnale. Arvestades eelnevat toimuski 2016. aastal Riigikogus Eesti I Omavalitsuspäev, kus tehti Riigikogule ettepaneku muuta 1. oktoober riiklikuks tähtpäevaks – Omavalitsuspäevaks.
29.05.2018 võttis Riigikogu vastu pühade ja tähtpäevade seaduse muutmise seaduse millega 1. oktoober on riiklik tähtpäev, Omavalitsuspäev: Pühade ja tähtpäevade seaduse muutmise seadus–Riigi Teataja.
Omavalitsuspäeva näol on tegemist foorumiga, millega saab efektiivsemalt kaasata kogu ühiskonda nii praeguste kui tulevaste väljakutsete lahendamisse ning koos sellega on hea võimalus korraldada erinevaid üritusi valdades, linnades, maakondades ja kogu riigis ning samuti koolis ja külas – kõikides omavalitsuste tegevusega seotud kohtades.
II Omavalitsuspäev toimus Tallinnas, III Narvas, IV Pärnus, V Saaremaal, VI Tartus, VII Viljandis ja VIII OVP toimub Rae vallas 21.-22.09.2023.
Täpsemalt saab omavalitsuspäevast ning sellega seonduvast lugeda möödunud aastal ilmunud mahukas kogumikust „Eesti omavalitsuspäev Ajaloost sündinud – teel tulevikku”. Kogumik on kättesaadav ka MTÜ Polis veebist aadressil Omavalitsuspaev_veebiversioon.pdf (polismtu.ee). Samuti on kogumik leitav andmebaasist digar: Eesti omavalitsuspäev : ajaloost sündinud – teel tulevikku | DIGAR.