Tervitus

Rae vald tähistab sellel aastal 155. sünnipäeva. Nagu sellistel puhkudel ikka, teeme ka Rae valla ja Kiili valla ühisel ajalookonverentsil tagasivaate. Uurime, millised inimesed elasid siinkandis 10 000 aastat tagasi? Millised 100 aastat tagasi? Millised olud mõjutasid meie piirkonna algusaastaid?

Tänavune konverents toimub veebis, sest olud ei võimalda kokkusaamist korraldada. Võib-olla tunneme veidi puudust sellest vahetusest, millest saame osa saalis istudes ja lektorit kuulates. Ent uus lahendus annab võimaluse loenguid mugavalt endale sobival ajal kuulata, lisaks hoiame ja talletame nüüd info ja teadmised ka tulevaste põlvede jaoks.

Eelmise aasta lõpul valmis Navicupi veebiplatvormil rakendus Rae rajad, kus on hulgaliselt legende ja pärimustekste Rae valla ajaloolistest kohtadest. Soovitan teil laadida see oma nutiseadmesse ja teha üks mõnus kevadine jalutuskäik mööda koduvalda.

 

Jens Vendel
abivallavanem

Loengud

„Koitjärve – kadunud kirjanduslik maastik“

Maarja Vaino
kirjandusteadlane, Tallinna Kirjanduskeskuse direktor

 

Tammsaaret seostatakse kõige rohkem Albu valla ning kunagise Põhja-Tammsaare, nüüdse Vargamäe talu nimega.

Kirjanikule endale oli aga üks olulisemaid hingemaastikke hoopis Koitjärve, kus ta oma venna Jüri juures elas kokku ligi 8 aastat. Selle aja sisse jäi tema elus väga murrangulisi hetki ning hoopis ootamatu oli põhjus, miks ta Koitjärvelt lõpuks lahkus.

Loengus heidan Tammsaare vähetuntud eluetapile valgust, samuti sellele, kas ja kuidas see kõik kirjaniku loomingut mõjutas.

Vaata loengut siit

„Adra tagant inimesi tapma ehk Salu mehe tõde ja õigus“

Vaino Napp
koduloolane
Endine Pikavere kooli õpetaja

 

Selle ettekande mõte on küsimus: kas inimene hakkas sõdima peale ülekasvamist loomariigist? Kuna jutt tuleb teisest maailmasõjast, on mõttekas küsida, mis viis suure osa saksa rahvast oma riigi piiride taha igasse ilmakaarde tapma. Kui see oli liidrite geniaalne manipuleerimisvõime, siis kes me üldse oleme?

Kodukandi ajalugu jäädvustav lugu on samal ajal Eestimaa ajalugu. Üheksa Salu küla meest erinevate sündmuste keerises eri paikades. Kõik meie sõjaajaloos tuntud ja olulised märksõnad. Tegemist on autori lähisugulaste vahetute lugudega ja kõik on olnud ja ehe.

Vaata loengut siit

„Endisest Vaskjala muinaskihelkonnast tänase päevani sõnas ja pildis. Ajaloolis-kultuurilisi märkmeid Karla, Limu, Pajupea ja Vaskjala küladest“

Varje Malsroos
koduloolane
Endine Jüri Gümnaasiumi õpetaja

Vaata loengut siit

„Rae valla sünd 1866. aastal oma ajas ja ruumis“

Toomas Hiio
Eesti Mälu Instituudi ja Eesti sõjamuuseumi uurimisjuht

 

Millised asjaolud viisid valdade asutamiseni Eestimaa kubermangus ja teistes Läänemere kubermangudes? Kuidas ja miks erinesid vallad oma esimesel poolsajandil sõdadevahelise aja valdadest ning valdadest, nagu me neid tunneme praegu? Juttu tuleb Rae valla suurenemisest teiste samasuguste väikevaldade liitmisega 1891. aastal, aga ka valla elust ja olust 19. sajandi II poolel üldisemalt.

Vaata loengut siit

„Tere – me elasime kiviajal“

Aivar Kriiska
Tartu ülikooli laboratoorse arheoloogia professor

 

Millised olid need inimesed, kes kõndisid tuhandete aastate eest praeguse Rae valla territooriumil? Arheoloogilistel väljakaevamistel kogutud inimluude uuringud võimaldavad üha täpsemat määrata mitte ainult inimeste  päritolu vaid ka välimust, toitumisviise ja isegi põetud haigusi. Heidame koos pilgu kiviaja inimestele, kes elasid Eestis u 9000 kuni 2000 aastat eKr.

Vaata loengut siit

Tagasiside